Erdoğan tehlikeli maceralara girişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad için “Davet edeceğiz” mesajının ardından, iki ülke arasında yıllardır süren gerginlik farklı bir kulvara girdi. Suriye ile 13 yıldır süren ve milyarlarca dolara mal olan sorunda milyonlarca Suriyelinin göç dalgası da yaşandı. Tüm bu zaman diliminde Suriye Devlet Başkanı ile görüşen son isim, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer oldu. 2012 yılının Temmuz ayında, Utku Çakırözer Şam’daki El-Şaab Sarayı’nda Esad ile bir araya geldi. Esad görüşme sırasında bir zamanlar ailece Bodrum’da tatil yaptıkları Erdoğan ile köprüleri nasıl attıklarını anlattı. “2012 yılının Temmuz ayı başında Şam’a gittim ve Beşşar Esad ile görüştüm. 40 dakika planlanan ziyaret 2.5 saate uzadı. Bir zamanlar ailece Bodrum’da tatil yaptıkları Erdoğan ile köprüleri nasıl attıklarını anlattı. Suriye’deki PKK varlığı konusundan bahsetti. Şam’da o zaman da günlük hayat normal sürüyordu. Kaldığım Şam Palace Otelinde aynı gece 2 düğün vardı, biri Hristiyan diğeri Müslüman çiftlerdi. Esad, Türkiye’deki yönetim ile Türk halkını ikiye ayırıyor” diyen Çakırözer, 12 yıl önceki görüşmede Esad’ın şunları söylediğini aktardı:

HALKLA SORUNUMUZ YOK

– Ben çağdaş ve aydın Türk halkını çok iyi tanıdığımı düşünüyorum.  Onlardan 10 yıl boyunca gördüğüm dostluğu kimseden görmedim. Onların nefretini kazanacak adım atmam. Türkiye’deki yönetim benimle ilgili ne düşünürse düşünsün, benim Türk halkına saygım var. Erdoğan ile bir zamanlar ailece tatil yapıyorduk doğru ama ‘Şimdi kim değişti, ben mi o mu?’ diye sormak lazım. İç işlerimize karıştı, iki ülke için de tehlikeli maceralara girişti.

– PKK’nın Suriye’de başka isim altında örgütlendiği, destek aldığı doğru değil. Türkiye’deki eylemlerin ardında biz yokuz. Sizi PKK’dan koruyabilmem için önce kendimi korumam lazım. Türkiye 30 yıldır PKK ile savaşıyor. Türkiye ile aramız çok iyiyken de Türk Ordusu ile işbirliğimizin sürdüğü dönmemde de PKK eylem yapıyordu. 

PEHLEVİ GİBİ DÜŞERDİM

– Arkamda halk olmasa dayanamaz, İran’ın güçlü lideri Şah Rıza Pehlevi gibi ben de düşerdim. Kısa sürede devrileceğimi zannettiler ama hesapları şaştı. Ülkemde memnun olmayanlar olsa da dış destekli terörü görünce devletlerine sahip çıkıyorlar. Gücüm halkımdan geliyor. Benim gitmemle halkım ve ülkem kurtulsa bir gün bile kalmam. Halk isterse zaten beni gönderir. Ama dolar için teslim olmayız, çözüm için ABD ve uluslararası güçlerin teröristlere verdiği desteğin bitmesi lazım.

SARAYDA 2.5 SAAT SÜREN GÖRÜŞME
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Utku Çakırözer’i Şam’daki başkanlık sarayında ağırladı. 40 dakika planlanan görüşme tam 2.5 saat sürdü.  

AKP’liler ziyareti “Esad’ın reklamı” diye eleştirmişti

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüştüğü dönemde Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi olan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer bu görüşme sonrası iktidar sözcüleri ve yandaş medya tarafından eleştirilmiş ve ‘’Esad’ın reklamını yapmakla’’ suçlanmıştı. Halen AKP Sözcüsü olan ve o dönemde de AKP Genel Başkan Yardımcılığı yapan Ömer Çelik görüşmeyi, “Esad’ın propoganda faaliyeti’’ olarak nitelemişti. Cumhurbaşkanı Danışmanı Cemil Ertem de “Yapılan soytarılık, Esad’ın ne söyleyeceği belli, oraya gitmeye gerek yok, hiç gitmeden de yazılır’’ demişti. Muhalefet ve basın meslek örgütleri ise Utku Çakırözer’e sahip çıkmıştı.

Şam’dan Özel’in ziyaretine olumlu yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Genel Başkan Özgür Özel’in Suriye’yi ziyaret ederek Beşar Esad ile görüşme isteğinin Şam yönetimi tarafından kabul edildiğini açıkladı.

Özgür Özel

Bulut “Bundan sonra sadece şartların olgunlaşması, nerede görüşme hangi tarih bunlar konuşulacak. Biz görüşme talebimizi ilettik Şam’dan da olumlu cevap geldi” dedi. CHP lideri Özel, Erdoğan ile Esad arasında arabulucu olabileceğini ifade ederek “Önce Esad Türkiye ile masaya oturmaya ikna edilmeli. Ben Esad’ı masaya oturmaya ikna edebilirim. Yeter ki Erdoğan’ın böyle bir niyeti olsun. Erdoğan’ın son açıklamasından da görüyoruz ki bizim burada attığımız adımlar, Erdoğan’ı da cesaretlendiriyor. Bu mesele Türkiye’nin en yakıcı sorunu, sığınmacı sorununu bizim öncelikli meselemiz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x